Główna » 2012 » Październik » 20 » Demonstracja przeciw "czyścicielom kamienic", w obronie lokatorów
18:15
Demonstracja przeciw "czyścicielom kamienic", w obronie lokatorów
Ponad 200 osób demonstruje na ulicach Łazarza przeciw działalności "czyścicieli kamienic". Demonstracja ruszyła spod budynku przy ul. Stolarskiej 2, gdzie od pięciu miesięcy lokatorzy zmagają się z czyścicielami, którzy odcinali kolejne media, dewastowali kamienicę, zastraszali mieszkańców

Ul. Stolraska nie jest jednak odosobnionym przypadkiem w Poznaniu. Podobna sytuacja ma miejsce w kamienicach przy ul. Małeckiego, Niegolewskich, Kanałowej i Strusia (wszystkie na Łazarzu). To właśnie tą trasą idzie demonstracja lokatorska. Manifestujący wznoszą hasła "Dość łamania praw lokatorów", "Eksmije stop!", "Mieszkanie prawem nie towarem" oraz "Najpierw ludzie, potem zyski".

- Zbliża się perspektywa buntu społecznego - mówi Tomasz Lewandowski, radny SLD i szef komisji gospodarki komunalnej i polityki mieszkaniowej w poznańskiej Radzie Miasta. - Prawo nie spełnia społecznych oczekiwań. Trzeba je jak najszybciej zmienić. Musimy zastanowić się nad wprowadzeniem wysokiego podatku od sprzedaży pojedynczych lokali w kamienicach, bo dziś są one warte więcej niż cały budynek. Jednak póki prawo jest wadliwe, musimy radykalnie protestować przeciwko zbójnickim metodom "czyścicieli kamienic".

Lewandowski jest jedynym przedstawicielem władz Poznania, który pojawił się na sobotniej demonstracji. Są na niej za to przedstawiciele Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów, stowarzyszenia My-Poznaniacy, Federacji Anarchistycznej, naukowcy UAM i artyści.

- Determinacja lokatorów z ul. Stolarskiej przynosi efekty: "czyścicielom" jest coraz trudniej działać. Przyszłam tutaj, by wyrazić solidarność z represjonowanymi lokatorami - mówi Ewa Wójciak, dyrektor Teatru Ósmego Dnia.

- Musimy zbudować od nowa ruch, który wywrze presję na władzach miasta i właścicielach budynków, by ci poważnie traktowali prawa lokatorskie - mówi poeta Szczepan Kopyt.

Na poznańskiej demonstracji pojawiła się też prof. Margrit Meyer z Berlina, badaczka ruchów miejskich i współautorka książki "Miasto dla ludzi, nie dla zysku": - Podobne sytuacje, jak na ul. Stolarskiej, zdarzają się na całym świecie. Jestem pod wrażeniem wytrwałości i determinacji lokatorów, którzy zdecydowali się na okupację budynku, by walczyć o swoje prawa.

Demonstracja zakończy się pod siedzibą Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych. Manifestujący będą się tam domagać wprowadzenia przez miasto polityki mieszkaniowej i rozpoczęcia na szeroką skalę budowy mieszkań komunalnych.

Kategoria: W Polsce | Wyświetleń: 379 | Dodał: Merlin | Tagi: Demonstracja przeciw czyścicielom k, w obronie lokatorów | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Яндекс.Метрика Flag Counter
VIP promotion - Only the right people on your site! Реферальные банеры WMrub - сервис рекламных решений! WMRFast - лучшее место для заработка SEO last - Система заработка и продвижений!RuCaptcha - заработай на вводе каптч