Główna » 2012 » Wrzesień » 26 » Polacy znów masowo emigrują.
17:39
Polacy znów masowo emigrują.

Доверенность на выезд ребенка за границу

Polacy znów zaczęli wyjeżdżać za granicę do pracy. Emigranci nie chcą też wracać do kraju. No chyba że ktoś im zapłaci 6 tys. zł miesięcznie na rękę
Barbara ze Szczecina, kierowniczka w firmie sprzątającej, średnie zarobki 2 tys. funtów miesięcznie (ponad 10 tys. zł), jest w Anglii od siedmiu lat. - W Polsce byłam kierowniczką ochrony w PZU za 700-800 zł. Po przyjeździe do Londynu pracowałam najpierw jako zwykła sprzątaczka, teraz jestem kierowniczką. Żeby nie brakowało mi nie tylko na rachunki, ale też na przyjemności, musiałabym w Polsce zarabiać 4 tys. zł - wylicza. - Anglia oduczyła mnie sprawdzania, czy wystarczy mi do końca miesiąca.

Pierwsza fala kryzysu w Europie sprawiła, że część emigrantów kilka lat temu wróciła do kraju. Niektórzy ekonomiści przekonywali, że emigracja się skończyła. Nic z tych rzeczy.

W 2011 r. Polacy znów zaczęli wyjeżdżać do pracy - liczba emigrantów wzrosła pierwszy raz od 2007 r. Jest ich już 2 mln 60 tys. - 60 tys. więcej niż na koniec 2010 r. - to najnowsze szacunki GUS uwzględniające wyniki spisu powszechnego. Emigracja wzrosła, mimo że wzrost gospodarczy w Polsce sięgał aż 4 proc., a dookoła szalał kryzys.

Przybyło Polaków w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Norwegii. Większość z nich mieszka tam dłużej niż rok. Te liczby byłyby jeszcze większe, gdyby doliczyć tych, którzy pracują za granicą sezonowo lub kursują po kilka razy w roku (to częsty model pracy np. w Holandii).

- Przy emigracji 2 mln osób wzrost o 60 tys. to niewiele, ale wydawało nam się, że emigrantów będzie raczej ubywać - mówi Maciej Duszczyk z Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego.

- Podstawowym motywem emigracji jest szansa na wynagrodzenie wyraźnie wyższe niż w kraju, nawet jeśli wiąże się to z wyższymi kosztami życia - mówi Maciej Bukowski, prezes Instytutu Badań Strukturalnych.

Rozdźwięk między płacą w Polsce a za granicą jest olbrzymi, zwłaszcza że wyjeżdżają w znacznym stopniu ci, którzy tu zarabiali niewiele. Szczegółowe badania na ten temat prowadzi NBP. Co roku przeprowadza ankietę wśród emigrantów przebywających w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Irlandii i Holandii (w 2011 r. odpowiedziało 4,7 tys. osób). Wynika z nich, że pracujący w tych krajach zarabiają dziś 2-2,2 tys. euro brutto. W Polsce średnio mieli mniej niż 2 tys. zł netto.

Agata z Piły jako fryzjerka zarabia 1440 funtów brutto miesięcznie. - Przez 14 lat prowadziłam salon w Polsce. Na rękę zostawało mi 600 zł, a czasem i nic. Żeby wrócić do Polski, musiałabym zarabiać minimum 3 tys. zł.

NBP o to samo pytał w swojej ankiecie. Średnia z odpowiedzi to aż 6 tys. zł. - Wspaniałe marzenia. Takie średnie płace w Polsce będziemy mieć może za 10 lat - mówi Krystyna Iglicka, rektor Uczelni Łazarskiego. Z jej badań wynika, że nawet w kryzysie Polacy czują się za granicą na tyle bezpiecznie, że nie tylko nie wracają, ale ściągają tam swoje rodziny.

Zdaniem ekspertów nie ma co liczyć na powroty do kraju. Maciej Bukowski wyjaśnia, że kryzys ma mniejsze znaczenie dla Polaków w Wielkiej Brytanii niż dla samych Brytyjczyków: - Zadowalamy się niższymi zarobkami i jesteśmy gotowi pracować w gorszych zawodach i branżach.

Maciej Duszczyk dodaje, że dziś młodzi ludzie, zamiast wracać do Polski, jadą dalej, tam, gdzie akurat poprawiają się warunki. Są wiecznymi tułaczami. Teraz napływają do Skandynawii, zwłaszcza do Norwegii.

Czy to dobrze, że młodzi Polacy wyjeżdżają z kraju za pracą? - Dla nich samych i pewnie dla urzędów pracy to dobrze. Ale gospodarka na tym nie skorzysta, bo spada jej potencjał - mówi Paweł Strzelecki, ekspert rynku pracy z NBP i SGH. - Od 2010 r. liczba osób w wieku produkcyjnym w kraju zaczęła spadać, mamy mniej rąk do pracy. To trend na dłużej. Dodatkowa emigracja będzie nasilać te problemy.

Strzelecki przypomina, że to samo przerabiały zachodnie rządy wiele lat temu. I dlatego pod naciskiem pracodawców otworzyły swoje rynki pracy dla imigrantów.Kategoria: W Polsce | Wyświetleń: 437 | Dodał: Merlin | Tagi: Polacy emigrują. | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Яндекс.Метрика Flag Counter
VIP promotion - Only the right people on your site! Реферальные банеры WMrub - сервис рекламных решений! WMRFast - лучшее место для заработка SEO last - Система заработка и продвижений!RuCaptcha - заработай на вводе каптч