Główna » 2013 » Wrzesień » 5 » Syria zdominuje szczyt G20? Może dojść do spotkania Obamy z Putinem
22:11
Syria zdominuje szczyt G20? Może dojść do spotkania Obamy z Putinem
Otwarcie szczytu G20
Ostre dyskusje podczas szczytu G20 w Petersburgu może wywołać konflikt syryjski. Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył też, że liczy na to, że w kuluarach szczytu uda mu się porozmawiać z prezydentem USA Barackiem Obamą.
O godz. 14 początek dwudniowego szczytu G20, nieformalnego klubu skupiającego 19 największych gospodarek świata i Unię Europejską, pod przewodnictwem prezydenta Rosji Władimira Putina i z udziałem prezydenta USA Baracka Obamy.

Syria zdominuje szczyt?

Oficjalnie tematami szczytu będą problemy stymulowania wzrostu gospodarczego, w tym pobudzania inwestycji, tworzenia nowych miejsc pracy i budowy zaufania na rynkach. Analitycy przewidują, że wiele miejsca w debacie zajmie też kwestia wychodzenia amerykańskiego banku centralnego Fed z programu skupu aktywów (QE3).

Wiadomo jednak, że to kwestia Syrii i ewentualnej interwencji zbrojnej w tym kraju jest obecnie najintensywniej dyskutowany na arenie międzynarodowej. Prezydent Rosji Władimir Putin na początku spotkania poinformował, że niektórzy uczestnicy prosili go o włączenie problemów międzynarodowych, w tym sytuacji wokół Syrii, do agendy szczytu. Putin zaproponował, aby kryzys syryjski omówić podczas dzisiejszej roboczej kolacji.

Najpierw Snowden, teraz Syria

Kreml informował wcześniej, że rozmowy liderów FR i USA w Petersburgu nie zostały zaplanowane, gdyż strona rosyjska wychodziła z założenia, że ich konsultacje odbędą się wcześniej podczas moskiewskiej wizyty Obamy, którą prezydent USA jednak odwołał. Bezpośrednim powodem odwołania szczytu Obama-Putin w Moskwie, który planowano na 3-4 września, była decyzja Rosji o przyznaniu tymczasowego azylu byłemu współpracownikowi służb wywiadowczych USA Edwardowi Snowdenowi.

Napięcia widoczne między przywódcami Rosji i USA były widoczne także podczas otwarcia szczytu. Przed wejściem do Pałacu Konstantynowskiego gości witał Putin. Z niektórymi przez chwilę rozmawiał, z innymi wymienił tylko uścisk dłoni. Prezydent USABarack Obama był w tej drugiej grupie.
Wcześniej Putin podtrzymywał swoją opinię o ataku chemicznym w Syrii. Z dystansem podchodzi do zachodnich doniesień o dowodach na to, że za użycie nielegalnej broni odpowiadają siły rządowe. - Nie mamy dokładnych informacji o tym, co rzeczywiście się stało. Trzeba poczekać choćby na rezultaty dochodzenia prowadzonego przez inspektorów ONZ - powiedział Putin.

Jednak prezydent Rosji nie wykluczył, iż Moskwa poprze operację wojskową w Syrii, jeśli będą niezbite dowody, że władze tego kraju użyły broni chemicznej. Zaznaczył jednak, że zgodę na użycie siły przeciwko Syrii może dać tylko Rada Bezpieczeństwa ONZ.

Van Rompuy: Za wcześnie na militarne rozwiązanie w Syrii

- Inspektorzy ONZ powinni pilnie udostępnić swe ekspertyzy, aby wspólnota międzynarodowa mogła podjąć decyzję dotyczącą tego, jak należy zareagować na domniemane użycie gazów bojowych przez syryjski reżim przeciw powstańcom - uważa Van Rompuy, który wraz przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso rozmawiał z dziennikarzami podczas szczytu G20 w Petersburgu. 

Przewodniczący Rady Europejskiej powiedział też, że wierzy informacjom wywiadów kilku krajów, z których wynika, iż to reżim prezydenta Baszara el-Asada użył broni przeciw syryjskim powstańcom. Rompuy zastrzegł jednak, że jest za wcześnie na militarną reakcję na takie posunięcie Damaszku, choć USA i Francja przygotowują się już do ewentualnej zbrojnej interwencji w Syrii.

G20, powstały w 2008 roku na fali światowego kryzysu finansowego nieformalny klub, skupia 19 największych gospodarek świata i Unię Europejską. W gronie tych 19 państw są: Arabia Saudyjska, Argentyna, Australia, Brazylia, Chiny, Francja, Indie, Indonezja, Japonia, Kanada, Korea Południowa, Meksyk, Niemcy, Republika Południowej Afryki, Rosja, Stany Zjednoczone, Turcja, Wielka Brytania i Włochy.

W szczytach G20 uczestniczą też przedstawiciele Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), Banku Światowego (BŚ), Światowej Organizacji Handlu (WTO) oraz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Na "20" przypada 90 proc. globalnego PKB, 80 proc. światowego handlu i 2/3 ludności globu.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie! 
Kategoria: W świecie | Wyświetleń: 746 | Dodał: Merlin | Tagi: Syria | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Яндекс.Метрика Flag Counter
VIP promotion - Only the right people on your site! Реферальные банеры WMrub - сервис рекламных решений! WMRFast - лучшее место для заработка SEO last - Система заработка и продвижений!RuCaptcha - заработай на вводе каптч