Główna » 2012 » Grudzień » 26 » Szczepan, pierwszy męczennik za wiarę chrześcijańską
16:59
Szczepan, pierwszy męczennik za wiarę chrześcijańską

Święty Szczepan

W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia Kościół katolicki wspomina świętego Szczepana, pierwszego męczennika za wiarę chrześcijańską


Dzieje Apostolskie podają, że był on jednym z siedmiu diakonów młodego Kościoła, wybranym do sprawowania opieki nad wdowami i ubogimi.

Naraził się jednak starszyźnie żydowskiej gorliwością głoszenia Ewangelii, czynieniem znaków i cudów. Podburzyli lud, postawili fałszywych świadków i - oskarżając o bluźnierstwo - ukamienowali.

W trakcie prześladowań chrześcijan, a potem najazdu Rzymian, zapomniano o grobie męczennika. W 415 roku św. Lucjan miał sen, w którym ukazał mu się Gamaliel, nauczyciel św. Pawła, i wskazał miejsce pochowania jego i św. Szczepana w Kifaz-Gamla. Jan, biskup Jerozolimy, wystawił bazylikę w miejscu pochówku i kolejną w miejscu ukamienowania. Szczątki świętego znalazły się w Konstantynopolu. W 560 r. dotarły do Rzymu, spoczywają w bazylice św. Wawrzyńca za Murami.

Szczepan przedstawiany jest najczęściej w scenie kamienowania, a jego atrybutami są: gałąź palmowa, księga Ewangelii, kamienie. Jest patronem dobrej śmierci.


Kategoria: Historia | Wyświetleń: 430 | Dodał: Merlin | Tagi: ukamienowanie, święty Szczepan, męczennik | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Яндекс.Метрика Flag Counter
VIP promotion - Only the right people on your site! Реферальные банеры WMrub - сервис рекламных решений! WMRFast - лучшее место для заработка SEO last - Система заработка и продвижений!RuCaptcha - заработай на вводе каптч